Web Tasarım Nedir?

Herhangi bir kurum, kişi ya da hizmete yönelik olarak hazırlanması planlanan internet sitesinin oluşum aşamasına web tasarım denilmektedir. Bu aşamanın tamamlanmasıyla beraber, kullanıcılar web sitesine erişebilmektedir. Ancak, kullanıcıların site içersindeki rahatlığı ve kullanıcıya mümkün olduğu kadar ulaşabilmek web tasarımcısının hedefidir. Bu nedenle web tasarımı yapılırken çeşitli komponentler dikkate alınır. Metin, video, ses kaydı veya fotoğraf gibi tüm işitsel ve görsel araçları kullanarak oluşturulan parçalar wep sayfalarını, aynı sistem altındaki bütün wep sayfalarının, aynı sistem altındaki bütün wep sayfalarının bir araya gelmesi ile oluşan bütün de internet sitesini oluşturur.

Wep Tasarım Unsurları

Tasarımın her dalında olduğu gibi wep tasarımı içinde belli ana hatlar oluşturularak çalışmalar yapılır. Düzen;  kullanılacak grafik ve metinler belli düzende olmalıdır, wep sitesinin önemli bir hedefi de kullanıcıların ilk bakışta aradıkları bilgiyi hızlıca bulmalarına yardımcı olmaktır. Bu tasarımın dengeli olması, tutarlılık göstermesi ve bütünlüğünü düzen içinde korumasıyla beraber geçerli olabilecek bir durumdur. Renk seçimi müşteri isteklerine ve amaca bağımlıdır, bu basit şekilde yalnızca siyah ve beyaz renklerle yapabilmekle birlikte wep uyumlu renkler kullanarak da bir kişinin veya bir kuruluşun kişiliği, markası kendisini ifade edebilir. Grafikler wep tasarımı için grafikler logo, fotoğraf, clipart veya simgeler şeklinde kullanılabilir. Kullanım kolaylığı açısından çok sıkışık bir yapıda olmamalı, sayfanın açılış hızını etkilemeyecek boyutta, wep sayfasının içeriği ile uyumlu olmalı, uygun şekilde konumlandırılmalıdır. Fontlar çeşitli yazı tipleri kullanımıyla bir wep sitesinin tasarım kalitesini artırabilirsiniz. Çoğu wep tarayıcıları yalnızca “wep güvenli yazı tipleri” olarak bilinen fontları, okunaklı bir şekilde görüntüleyebilir, bu sebepte tasarımcı olarak yaygınca kabul gören bu grup içindeki fontlarla çalışmaya özen gösterilmesi faydalı olacaktır. İçerik ve tasarım görsel ve metin yoluyla sitenin vereceği mesajı geliştirmek için birlikte çalışabilir. Okuyucusunu şaşırtmak onlarda heves uyandırmak için istediklerini onlara vermek gerekir, bu şekilde kullanıcılar sitede daha çok vakit geçireceklerdir. Kullanacağınız yazılı metin her zaman ilgili ve faydalı olmalıdır. İçerikle alakalı anahtar kelimeler içermeli, arama motorları için optimize edilmeli ve uygun uzunlukta olmalarına dikkat edilmelidir.

Web Tasarımın Önemi

 Wep tasarım her zaman kurumlar ve kişiler için birincil ve resmi bilgilendirme kanalı olmuştur. Doğru bir wep sitesi ile internette bulunabilir olabilirsiniz. Buradaki asıl amaç müşteri potansiyelinizi düzgün bir şekilde arttırmaktır. İnternet hızının artması ile sadece metin içerik değil zengin medya deneyimi, videolar ve yüksek çözünürlüklü fotoğrafların tüketiciye ulaştırılması kolaylaşmıştır. Böylece birçok kişi evinden dışarı çıkmadan, istediği vakitte istediği bilgileri wep sayfalarından alabilmektedirler. Kurumlar internette en iyi ve en etkili biçimde var olmak adına wep tasarım yatırımlarını arttırmışlardır. Günümüzde arama motorları bile artık kaliteli wep sitesini, kaliteli içeriği birbirinden ayırt edebiliyor. Bu sebeple gelir geçer bir wep sitesi yerine profesyonel, ne istediğini bilen ve ziyaretçilerine yol gösteren bir wep sitesi yapmak hedefimiz olmalıdır. Çünkü dijital pazarlamada en düşük maliyetle en çok getiri getiren reklam wep sitesidir.

Wep Tasarımı Seçimi

Wep tasarım firmaları ile çalışmak istediğinde yaptığınız araştırma neticesinde karşınıza birçok wep tasarım firması çıkacaktır. Devamında aklınıza onlarca soru belirlenecektir. En iyi wep tasarım firmaları nerededir? Wep tasarım firmalarına hızlıca nasıl ulaşırız? Wep tasarım firmaları ile doğru iletişim kurabilecek miyiz? Wep tasarım firmalarından kaliteli hizmet alabilecek miyiz? Wep tasarım firmalarından hizmet sonrası süreç içerisinde kaliteli bir destek alabilecek miyiz? Wep tasarım firmaları marka, ürün veya hizmetlerimizi hedef kitlemize etkili bir şekilde sunabilecek mi? Wep tasarım firmaları bizi rakiplerimizden ayıracak özgün, imza tasarımlar oluşturabilecek mi? Peki bu wep tasarım firmaları arasında ihtiyaçlarımıza göre en doğru hizmet sağlayacak olan wep tasarım firması hangisi olacaktır. Tam bu sırada size yardım olacak tek firma İFD MEDYA’dır.

Wep Tasarımı Yaptırmanın Artıları Ve Önemi

Wep tasarımı yaptırmak ve sonucunda başarıya ulaşmak oldukça önemlidir. Firmaların aynı şehirde bulunduğu müşteri ile ayrı kıtada bulunduğu müşteriye yakınlığı eşit seviyeye gelecek, coğrafi uzaklığın bir önemi kalmayacaktır. Wep tasarımı yaptırmak firma için olumlu bir imaj oluşturacaktır,  firmalar Wep  tasarımı yaptırarak yenilik ve gelişmelerini müşterilerine bildirebilecek, kampanyalarını paylaşabileceklerdir,  basılı materyal şeklinde hazırlanan tanıtım araçlarından kurtularak tanıtım masraflarında ciddi bir maliyet düşüşü yaşayabileceklerdir, 7/24 açık olması sayesinde e-ticaret çözümlemesi olan ve satış yapılan siteler gece gündüz para kazandırmaya devam edecektir,  e-ticaret çözümleri ile satış rakamları yukarı çekilecektir, arama motorlarında bulunabilecek ve müşteri kazanabileceklerdir, Google’da birinci sayfada çıkarak sektör rekabetine ortak olabilecekler, güven aşılayacaktır, satış ve pazarlama gelirleri artacak, profesyonellik göstergesi olarak algılanır, başarıya giden yolda anahtar olur.

Web sitesine neden ihtiyaç var?

Tüm işletmeler ve kişiler günümüz dünyasında artık internet üzerinden aranırlar. Genellikle işletmeler satış güçlerini arttırmak, 7 gün 24 saat açık bir şube gibi ürün ve hizmetlerini çaba harcamadan sergileyebilmek için web sitelerine ihtiyaç duyarlar. Web sitesi işlerimizi daha çok kolaylaştırmak için kurulmuştur.

Web sitesinin bize faydaları olarak şöyle sıralayabiliriz;

. Müşteri Artışı

. Uzak Müşterilere Kolay Ulaşım

. Satışlarda Artış

Gibi birçok sebepten ötürü web siteleri firmalarınızı, işletmelerinizi geliştirmek amacı ile aynı zamanda kolay ulaşım nedeni ile bizlere fazladan bir artı sağlamaktadır.Bu sebepten dolayı web sitesine ihtiyaç vardır.