Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu

 

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO / Search Engine Optimization) sitelerin içerikleri hakkında konularda, Arama Motorlarında yapılan aramalar sonucu siteye ziyaretçi akışını sağlayan ve üst sıralamalarda görünecek Web sayfaları oluşturma sürecine denir. Sitelerde yapılmış olan değişiklikler ve güncellemeler sonucunda, Arama Motorları ve Web Kataloglarında içeriğe uygun şekilde, sıralamalarda öncelik elde etmek amacıyla kullanılır. Arama Motorları, İnternet sitelerinin yer almasına ve bu siteleri kullanıcı ile buluşturmasına katkıda bulunmaktadır. Tüm ülkelerin istatistik bilgilerine göre en fazla tıklanmış olan sayfalar arama motorları olmaktadır. Bunların başında Google, Yahoo ve MSN gelemektedir. Genel olarak bakıldığında tüm büyük arama motorları aynı mantık üzerinden çalışmaktadır.

Arama Motorları nasıl çalışmaktadır?

Arama motorları çok kuvvetli işlem gücüne sahip olan bilgisayarlarda çalışan özel programlara denir. Bu programlar bilgisayarlar üzerinde çalışmaktadır fakat bunlar bilinen bilgisayarlar gibi olmamaktadır. Çok daha gelişmiş donanımları vardır, bağlantıları çok hızlıdır, daha büyük sabit disklere sahip olmaktadırlar. Çok yüksek verileri depolayabilirler, çok yüksek bellekleri vardır, çoğunlukla da birden çok işlemciye sahiptiler. Bu bilgisayarlar birbirlerine bağlanıp üzerlerine düşen yükü paylaşmaktadırlarBinlerce insan aynı anda arama yapabilmekte ve bu yükün altından kalkmak hiç de kolay olmayabilir. Arama şu aşamalarla olmaktadırlar. Arama motoruna aratacağımız kelimeyi uygun kısma yazmanın ardından search düğmesine tıkladıktan sonra karşımıza sayfalar dolusu web adresi çıkmaktadır. Bu web adresleri nereden nasıl bulunmktadır?

Arama düğmesine tıkladığımız zaman arama motoru kendi veri tabanındaki bilgileri tarar ve İnternet üzerinde arama gerçekleştirmez. Bu veri tabanına milyonlarca web adresi nasıl girilmekte? Yapılan bir araştırmaya ile bir insan, ömrü bitene kadar her saniye bir web sayfası açıp kapasa da yine İnternet’teki bütün sayfaları dolaşamadığı düşünülecek hale gelirse bunu birkaç insanın oturup yapması imkansız hale gelir. Veri tabanının doldurulması spider, crawlers, robots olarak bilinmekte olan yazılımlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Arama Motorları;

Yüksek sayıda ve nitelikli ziyaretçi kazandırmaktadır.Çünkü ziyaretçiler arama sonuçlarıyla geldikleri için hizmeti gerçekten talep eden kişiler olmaktadır.

Birden çok arama seçenekleriyle hizmeti isteyen en geniş kitleye ulaşmasını sağlamaktadır.

Sektörel araştırma ve çalışmalar gerçekleştiren firma ve kuruluşlar en başta ilk sayfalardaki firmalar ile görüşüp dolayısı ile arama motorlarının son sıralarındaki sitelerden aldıkları verim düşük olmaktadır. Bunu göz önünde bulundurcak olursak arama motorları firmaların prestijini de arttırmaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu web içerisinde tutulmuş olan istatislikler ile müşteri eğilimleri ve tercihleriyle ilgili güvenilir bilgi sahibi olunmasını sağlamaktadır.