Web Tasarım Ayrıcalıkları

Web Tasarım Ayrıcalıkları

 

Web tasarım; Tasarım fikirlerinin estetik çizgisinde ve bir amaç için belirli ilkeler ile yönlendirildiği, düzenlendiği ve de bunların uygulamaya dönüşmesi sürecidir. Bu işlemlerin tamamlanmasının sonrasında ortaya aktif bir web sitesi çıkmaktadır. Web tasarım uygulamasının sonrasında en son kullanıcılar bir web tarayıcısı yardımı ile internet üzerinden web sitelerine erişirler.

Web Tasarım Unsurları;

Tasarımın her alanında olduğu gibi web tasarımı içinde de belirli ana hatlar oluşturularak çalışmalar yapılmaktadır. Bunları aşağıda kısa başlıklar şeklinde sizlere sunmaktayız.

Düzen: Kullanılacak grafik ve de metinler belli düzende olması gerekir. Web sitelerinin önemli bir hedefi ise kullanıcıların ilk bakışta aradıkları bilgiyi hızlı şekilde bulmalarına yardımcı olur. Buda tasarımın dengeli olması, tutarlılık göstermesi ve bütünlüğünü düzen içinde koruması ile beraber geçerli olabilecek bir durum olmaktadır.

Renk: Renk seçimi müşteri isteklerine ve amaca bağımlı olmaktadır. Bu basit bir şekilde sadece siyah-beyaz renklerle yapılabilmekle beraber web uyumlu renkler kullanarak da bir kişinin ya da bir kuruluşun kişiliği, markası kendisini ifade edebilmektedir.

Grafikler: Web tasarımı için grafikler logo, fotoğraf, clipart ya da simgeler şeklinde kullanılır. Kullanım kolaylığı için çok sıkışık bir yapıda olmamalı ve sayfanın açılış hızını etkilemeyecek şekilde, web sayfasının içeriği ile uyumlu olmalı, uygun şekilde konumlanmalıdır.

Fontlar: Çeşitli yazı tipleri kullanımı ile bir web sitesinin tasarım kalitesini yükseltebilirsiniz. Çoğu web tarayıcıları yalnızca "web-güvenli yazı tipleri" olarak bilinmekte olan fontları, okunaklı bir şekilde görüntülenebilir, bu nedenle tasarımcı olarak yaygınca kabul gören bu grup içindeki fontlarla çalışmaya özen gösterilmesi faydalı olur.

İçerik: İçerik ve tasarım görsel ve metin yolu ile sitenin vereceği mesajı geliştirmek amacıyla birlikte çalışır. Okuyucusunu şaşırtmak onlarda heves uyandırmak amacıyla istediklerini onlara vermek gerekmektedir, böylece kullanıcılar sitede daha çok vakit geçirir. Kullanacağınız yazılı metin her şekilde ilgili ve faydalı olması gerekir. İçerik ile alakalı anahtar kelimeler içermeli, arama motorları için optimize olmalı ve uygun uzunlukta olmalarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kullanıcı Dostu Web Tasarım;

Bir web sitesi geliştiriyorken, bir siteyi güzel ve görsel olarak etkileyici hale getirmek amacıyla web tasarım temel unsurları ile beraber her zaman son kullanıcıyı düşünmeniz gerekmektedir. Kullanıcı dostu ara yüzler aşağıda sıraladığımız şekilde dikkat edilerek rahatlık ile elde edilmektedir.

Navigasyon: Web tasarım sitesi mimarisi yapılandırılırken menüler ve de diğer navigasyon araçları kullanıcıları için web sitesine nasıl göz attıkları, nasıl arama yaptıkları dikkate alınarak oluşturulması gerekir. Kullanıcılar için verimli, ihtiyaç duydukları bilgiyi bulmaya hedefli, sitenin içerisinde kolay şekilde hareket etmeye yardımcı olacak şekilde kurgulanır.

Multimedya: Tasarımda ilgili video ve ses uyaranları kullanıcıların kolay ve hızlı bir biçimde anlayış geliştirmesine, bilgileri kavramasına yardımcı olmaktadır. Bu durum web sayfasında daha çok vakit geçirmeleri için ziyaretçileri isteklendirebilir.

Uyumluluk: Sayfanın doğru görüntülenmesini artırmak ve her defasında aynı anda performansı almak amacıyla; Farklı tarayıcılarda ve işletim sistemlerinde sorunsuz çalışabilecek bir web sayfası tasarlamaya özen göstermeniz gerekir.

Teknoloji: Teknolojideki ilerlemelerden faydalanmak için tasarımcılara her zaman taze, dinamik ve de profesyonel web tasarımı içerisinde uygulayacakları izin, hareket ve yenilik katmak amacıyla özgürlük vermektedir.

İnteraktif: Tasarım içine kullanıcı yorumlarını ekleyerek aktif kullanıcı katılımını ve kamuoyu katılımını arttırmaktadır. E-posta formları ve e-bülten kayıtları sunarak ziyaretçinizi devamlı etkileşimde olduğunuz kullanıcılara dönüştürün.