Google Adwords Nedir?

Google Adwords Nedir?

 

Google Adwords, dünyanın en büyük arama motoru olan Google’nin sunmuş olduğu bir reklamcılık hizmetidir. Google arama motorundan, anahtar kelime aramalarıyla en çok alakalı olan reklamların en üstte yani, ilk sırada çıkmasını sağlar.

Ticari firmaların, işyerlerin veya herhangi bir kurumun kendini dünyaya tanıtmasında ki en başarılı yöntem Google Adwords reklamı vermektir.

Google Adwords diğer reklam sistemlerine göre daha popüler ve daha geniş çaplı reklam verme özelliğine sahiptir.

Reklam vermede en çok Google Adwords’a başvurulur. Bunun nedeni ise her bütçeye göre reklam fırsatı sunmasıdır.

Reklam vermek isteyen kişi istediği ülke ve şehri seçebilmekle beraber hangi saat aralığında da Google’de çıkmak istediğini belirleyebilir.

Google Adwords Reklamlarının Sağladığı Yararlar Nelerdir?

Firmaların ya da kurumların yükselmesinde, gelişmesinde reklamların büyük rolü vardır. Reklam vermek tanınmayı, daha geniş kitlelere ulaşmayı ve büyük iş imkânlarını da beraberinde getirir.

Google Adwords’la dünyaya açılabilir, firmanızı büyütebilirsiniz.

Ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi sizlere ulaşmak isteyen insanlara tanıtabilirsiniz.

Anahtar kelimelerle aranacakları için hedef kitleye daha çabuk ulaşabilirsiniz.

Verdiğiniz reklamlar sayesinde herkesin sizin hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Reklam ile beraber işinizi ilerletecek ve büyük oranda gelir elde edebileceksiniz.

Verdiğiniz reklamları düzenli olarak takip edip, başarı oranınızı rahatlıkla görebileceksiniz.

Google Adwords’e verdiğiniz reklamlarda, görüntülenen reklamlarınız için değil, tıklanan reklamlarınız için ücret ödeyeceksiniz. Yani Google sizden reklamlarınızı görüntülemek için herhangi bir ücret almıyor, müşteri reklamınızı görüp tıkladığında ücret alıyor.

Ücretlendirme

Tıklama başına maliyetler; sektöre göre değişkenlik göstermektedir. Sektördeki rekabet ile belli olmaktadır. Reklam veren, reklamı için bir bütçe belirleyip ödeme gerçekleştirir. Reklamların görüntülenmesi ücret gerektirmez ancak sadece tıklama başına belirlenmiş olan ücret ödenen miktardan düşer.

Çalışma İlkesi

Reklam sahibi, yayınlamasını talep ettiği reklamı başlık, url, reklam metni girip bir bütçe belirler. Reklam verenler de reklamların gösterileceği ülke, bölge ya da şehri seçebilir. Bunun haricinde reklamların gösterileceği gün ve de saat aralığını da belirleyebileceği gibi ek olarak reklamların gösterilebileceği yaş, cinsiyet vb. nüfus özelliklerini de seçebilirler. Reklamlar Google arama sonucunda, anahtar kelimelerle ilişkilendirilip metin reklamı olarak gösterilmektedir.