Facebook Yönetimi


 

Bilindiği gibi Facebook insanların sadece arkadaş bulduğu dönemleri çoktan geride bıraktı. Artık marka olarak Facebook’ta internet sitenize trafik sağlayabiliyor, ürünlerinizi ulaştırabileceğiniz size bağlı bir komünite yaratabiliyorsunuz. Bu nedenle Facebook, eğer bir girişimci iseniz pazarlama stratejinizde mutlaka olması gereken mecraların başında geliyor.

Girişimcilik ekosisteminde rekabet büyük, zaman az, kaynaklar ise sınırlıdır. Dolayısıyla girişimci tek başına her konuda işine fayda sağlayabilecek donanıma sahip olmalıdır. Bir girişimci markasını tanıtmak ve girişimini ayağa kaldırmak konusunda günümüzün en etkin araçlarından biri olan Facebook’u herhangi bir uzmana gerek duymadan kendisi için iyi bir silaha dönüştürebilir.

Bu yazı, yeni bir fan sayfası oluşturmadan, uygulanması gereken stratejilere kadar bütün süreci, püf noktalarıyla birlikte içeriyor olacak.Yazının ilk bölümünde Facebook sayfa yönetimi ile ilgili temel bilgileri edinecek, ikinci bölümde ise uygulayabileceğiniz stratejileri bulacaksınız. Diğer yandan bu kılavuzun sadece girişimciler değil, aynı zamanda sayfasını canlandırmak isteyen bireysel kullanıcılar veya sosyal medya sektöründe çalışan, ancak unuttuğu bazı detayları tekrar hatırlamak isteyen profesyonellere de faydalı olacağı kanısındayım.

BÖLÜM 1

Fotoğraf seçimi, marka algınızı oluşturduğunuz ilk yerdir. Bu bakımdan doğru fotoğrafı seçmek, marka imajınızı yansıtmanız için bir hayli önemli. Yapmanız gereken ilk şey markanızı ifade eden, 851 x 315 piksel boyutlarında bir fotoğraf oluşturmak olmalı. Bu boyutlardan daha küçük bir görüntü yüklerseniz, otomatik olarak uzatılacak ve görüntü bozulacaktır. Yüklediğiniz fotoğraf en az 399 piksel genişliğinde olmalıdır.

Fotoğrafın içeriğiyle ilgili dikkat etmeniz gereken kurallar da mevcut. Zira Facebook’ta, fotoğraf aracılığıyla fiyat ve satış bilgileri, promosyon duyuruları, iletişim bilgileri veya kullanıcıları direkt eyleme sürükleyecek “beğen”, “paylaş”, “şimdi satın al” gibi çağrılar yapmanıza izin verilmiyor.

Kapak fotoğrafı bölümünde markanıza uygun yaratıcı fikirler barındıran görseller tercih etmek sizi bir adım öne çıkaracaktır. Bu şekilde takipçilerinize ilham verebilir, önemli bir yeniliği paylaşabilir veya yeni bir ürünü duyurabilirsiniz.

Web Site Yapım Süreci

Eğer bir site beraber yaparsak bizi tanımanızı İsteriz

Projelendirme Aşaması

: Doğru belirlenmiş strateji, analizler ve hedeflerin oluşturduğu bir proje başarılı bir web tasarımının en önemli süreçlerinden birini oluşturur. Bu aşamada firma ve firmanın faaliyet gösterdiği sektör analiz edilir. Ürün veya hizmetlere dair, resim, açıklama, teknik dökümanlar, referanslar

ve benzeri bilgi ve belgelerin sitede nasıl yayınlanacağına karar verilir. İlgili siteler araştırılır. Web sitesinin alan adı ve hosting ihtiyaçları belirlenir. Analizlerden elde edilen bilgiler ışığında web sitesinin kurgulaması yapılır.

design process

Tasarım süreci

: Renk paletlerinin seçimi, logo, banner ve sitede kullanılacak görsel öğelerin tasarımlarının yapılması yine web tasarımı projelerinin en önemli basamaklarından biridir. Diğer aşamalar gibi bu aşamada da çok iddalı olan İFD MEDYA müşteriyle mutabakata varana kadar bu aşamayı devam ettirir.

Genel itibariyle grafik ve web tasarımcılarımızın yönlendirmesiyle işleyen bu süreç müşterilerimizinde fikri alınarak şekillendirilir.

design process

Yayınlanma ve yayın sonrası aşamalar

Testleri bitirilen ve son kontrolleri yapılan proje uygun ve hızlı bir hostingle yayına başlar. Zaten arama motorlarının mantığına uygun olarak kodlanmış ve tasarlanmış sitede anahtar kelimeler ön plana çıkarılır ve google, yahoo, msn gibi arama motorlarına kayıt yaptırılır. Sitenin admin paneli ve içerik yönetimi ile ilgili eğitimlerden sonra site müşterimize teslim edilir.

Bu aşamadan sonra da İFD MEDYA site güncellemeleri, adwords, seo çalışmaları ve her türlü sorununuz için daima yanınızdadır.

design process