Instagram Yönetimi


Instagram, ağırlıklı olarak fotoğraf tabanlı, eğlence amaçlı bir sosyal ağ olarak gibi bilinse de markalar için çok daha fazlasıdır. Tüm ürün ve hizmetlerin daha geniş kitlelere kendini tanıtması için etkili bir yoldur ve hızlı dönüşüm için size yardımcı olabilir.

Eğer dijital çağa ayak uydurmamak için tüm bahanelerinizi tükettiyseniz Instagram’ı aktif bir şekilde kullanma vaktiniz gelmiştir. “Peki, ama nasıl?” dediğinizi duyar gibiyiz. Bu yazıyı okurken kendinizi bir sürücü olarak hayal edin. Instagram’ın size kazandıracağı büyük sonuçlara nasıl ulaşacağınızı anlatacağım.

Instagram Profilinize Bir Bağlantı Ekleyin

Öncelikle Instagram’ın biyografi kısmının üzerine tıklanabilir bir link eklemeniz gerekiyor. Böylelikle size diğer sosyal ağlar veya blogunuz üzerinden de kolay ulaşım sağlanabilir. Eğer Instagram hesabınız ile herhangi bir başarı görmek istiyorsanız, etkili bir link kullanmanız önemlidir. Bu sayede insanlar, işiniz ile ilgili daha fazla bilgiye erişebilir, ürün ya da hizmetlerinizle ilgili daha ayrıntılı bilgilerin bulunduğunu sayfalarınızı ziyaret edebilir. Bu yüzden de sıklıkla web sitenizin, blogunuzun ya da diğer sosyal ağlarınıza ait URL bilgilerinizi değiştirmeniz gerekir.

Birinci adımda dikkat etmeniz gereken en önemli şey, web sitenize ait URL’dir. Bu herhangi bir ürün, blog ya da kişisel bir web bir sayfasının sizin sayfanız ile karışıklık yaşanmaması için önem taşır. İnsanlar ortalama 2 hafta boyunca belirli ürün sayfalarına göz gezdirir daha sonrasında ise yeni bir ürün sayfası ile değiştirmek isterler. Siz bu duruma önlem olarak sadece linki değiştirin. Eğer bir yarışma düzenlemek veya web sitenizin ziyaret sayısını artırmak istiyorsanız, bu hesaplar ve Instagram profiliniz arasında bağlantı kurmalısınız. Yarışma bittiğinde tekrardan varsayılan sayfa bağlantınıza geri dönebilirsiniz.

Instagram Trafik Takibini nasıl sağlarım? Google Analytics Instagram’dan gelen mobil trafiği tanımayacaktır. Çünkü Google Analytics’in Instagram’da gezinirken bir tarayıcı seçme zorunluluğu ile ilgisi yoktur. Bir örnek ile anlatmak gerekirse, bir profil Instagram’da bio kısmında paylaşacağınız bağlantıyı tıkladığında, Google Analytics Instagram ile doğrudan değil, bir yönlendirme olarak trafik kaydeder. Bu da analitik kontrolü sağlarken karışıklığa neden olabilir. En iyi önlem, Instagram profilinde izlenebilir bir link kullanmanız. Yani tam URL’yi listeleme yerine, bitly veya goo.gl gibi link kısaltmak için kullandığımız sayfalar, tıklamaları izlememize olanak sağlar. Her URL için bir izlenebilir bağlantısını kullanın. Gerçek bir sosyal ağ trafiği takip değerlendirmesi almak ve analitik kontrol sağlamak için URL oldukça önemlidir.

 Vitrininizde Yer Alan Ürünler ve Hizmetleri Sergilemekten Çekinmeyin

İnsanlara görüntü ve videolar aracılığıyla iş hikayenizi anlatın, ürünlerinizi sergileyin, hizmetlerinizden bahsedin. Her şeyden önce sosyal medyaya dair bilmeniz gereken ilk bilgi; her mecranın/ağın farklı kitleleri vardır. Her Facebook kullanıcısının Instagram hesabının olmaması ya da her Twitter kullanıcısının Linkedin hesabının olmaması gibi. Bu bağlamda tüm ağlarda etkinlik sağlamanız gerekmektedir. Kitleleler, sizin Instagram hesabı üzerinde paylaşacağınız ürün ve hizmetlerinize bağlanır. Bu bir mağaza zincirinizden estetik bir dizayn ile sergilediğiniz elbise koleksiyonunuzla da olabilir, aynı elbiseyi giyen bir ünlünün fotoğrafıyla ya da sizi tercih eden bir takipçinizin fotoğrafıyla da olabilir.

Bir başarı hikayesine şahit olmak isterseniz, bu stratejileri layığı ile yerine getiren ve en çok takip edilen markalardan biri olan Starbucks’ın Instagram hesabını inceleyebilirsiniz. Siz de başarınızı bir tık yukarı taşımak istiyorsanız, ürün yada hizmetleri sergilenmekle kalmayıp, ürününüzü tercih eden ve iyi görünümlü tüm görselleri (UGC) birer içerik olarak tekrar sunabilirsiniz. 2009 yılında başlatılan Hendek sitesinden (bugün hala yaşayan bir projesi var) bu yana, birçok diğer markalar kendi pazarlama taktikleri ve iş modeli haline UGC entegre çalışmışlardır.

Hizmetlerinizi sergilemek için Instagram kullanabilirsiniz. Eğer somut olarak ürünlerinizi sergileyemiyorsanız; videolar, yer bilgileri ve kısa yazılı görsellerle destekleyebilirsiniz. Eğer iş için seyahat ediyorsanız, sizin şirketin farklı şubelerini ziyaret ve hatta şehir etrafında insanlarla etkileşime ve kim vitrin karşılaşır gerçek yaşam fotoğraf çekmek. Çok katılımını artırmak için yerli sorular sorun.

Firmalar, satış odaklı hizmetlerini sergilemek için Instagram hesabını kullanmak istediğinde somut olarak ürünlerini sergileyebilir, video ve fotoğraf çalışmaları ile müşteri etkileşimleri sağlayabilirler. Eğer aranızda sıklıkla iş seyahatlerine çıkan bir personel varsa, şirketin farklı şubelerine ziyaretlerde bulunuyorsa vitrinlerin/üretimin görünümünü paylaşabilir. Çok daha fazla katılımı artırmak ve yerli kullanıcıların tümüne şehir isimleri etiketleri ile erişim de sağlanması sizin yararınıza olacaktır.

Web Site Yapım Süreci

Eğer bir site beraber yaparsak bizi tanımanızı İsteriz

Projelendirme Aşaması

: Doğru belirlenmiş strateji, analizler ve hedeflerin oluşturduğu bir proje başarılı bir web tasarımının en önemli süreçlerinden birini oluşturur. Bu aşamada firma ve firmanın faaliyet gösterdiği sektör analiz edilir. Ürün veya hizmetlere dair, resim, açıklama, teknik dökümanlar, referanslar

ve benzeri bilgi ve belgelerin sitede nasıl yayınlanacağına karar verilir. İlgili siteler araştırılır. Web sitesinin alan adı ve hosting ihtiyaçları belirlenir. Analizlerden elde edilen bilgiler ışığında web sitesinin kurgulaması yapılır.

design process

Tasarım süreci

: Renk paletlerinin seçimi, logo, banner ve sitede kullanılacak görsel öğelerin tasarımlarının yapılması yine web tasarımı projelerinin en önemli basamaklarından biridir. Diğer aşamalar gibi bu aşamada da çok iddalı olan İFD MEDYA müşteriyle mutabakata varana kadar bu aşamayı devam ettirir.

Genel itibariyle grafik ve web tasarımcılarımızın yönlendirmesiyle işleyen bu süreç müşterilerimizinde fikri alınarak şekillendirilir.

design process

Yayınlanma ve yayın sonrası aşamalar

Testleri bitirilen ve son kontrolleri yapılan proje uygun ve hızlı bir hostingle yayına başlar. Zaten arama motorlarının mantığına uygun olarak kodlanmış ve tasarlanmış sitede anahtar kelimeler ön plana çıkarılır ve google, yahoo, msn gibi arama motorlarına kayıt yaptırılır. Sitenin admin paneli ve içerik yönetimi ile ilgili eğitimlerden sonra site müşterimize teslim edilir.

Bu aşamadan sonra da İFD MEDYA site güncellemeleri, adwords, seo çalışmaları ve her türlü sorununuz için daima yanınızdadır.

design process